Těšíme se na Vaši návštěvu!                     Objednávky tel: 608 830 877 nebo  777 010 411  po-pá 8.00 - 18.00,   dle dohody s pacientem i v sobotu
Zákrok

Endodoncie je obor stomatologie, který se zabývá ošetřováním kořenových kanálků zubů postižených nemocemi zubní dřeně a zubního nervu v důsledku neošetřeného zubního kazu či úrazu. 

Ošetření zubu je velmi náročné jak na pečlivost a zkušenost lékaře, tak na čas (ošetření vícekořenových zubů – stoliček – může trvat i 4 hodiny). Během ošetření se lékař zaměřuje na zastavení zánětu, dokonalé očištění kořenového kanálku, dezinfekci a uzavření zubu.

Kdy se ošetření kořenových kanálků používá

K ošetření zubních kanálků se přistupuje v případě zánětu, bakteriální infekce, po úrazech apod., kdy dochází k změnám uvnitř zubu, zánětu a odumírání zubní dřeně. Postižení zubu se projevuje velkou bolestivostí, může se však stát, že se bolest objeví až po delší době, kdy se zánět už rozšířil a postižení zubu je rozsáhlé. Zánět může dokonce postihovat okolní tkáně, případně i přiléhající kost. Ošetření kořenových kanálků má vliv na onemocnění dásní a také je často jediným řešením nezbytným pro záchranu zubu.

V některých situacích je nutné provést endodontické ošetření i u zubů zdravých, např. z protetických důvodů.

Jak ošetření probíhá

Pro vyřešení těchto problémů je nezbytné zánět a šíření infekce zastavit. Proto je nezbytné dokonalé odstranění infikované zubní dřeně, zubního nervu, důkladné očištění stěn kořenového kanálku, dezinfekce zubu a také vyplnění dutiny zubu a jeho hermetické uzavření.

Ošetření provádí zubní lékař, a to při lokální anestezii, aby pacient nepociťoval bolest.

Úskalím tohoto ošetření jsou kořenové kanálky samotné, mívají totiž různé tvary, průřezy, různě se klikatí, větví a stáčejí. Také jejich počet se v jednotlivých kořenech zubů může lišit. Problémem je také jejich průměr, některé kanálky jsou velmi tenké (jako vlas).

Ošetření patří v zubní ordinaci k těm nejnáročnějším, pro úspěšnou léčbu je nutné ošetřit kanálek v celém rozsahu, proto bývá součástí ošetření také rentgenový snímek, ale nezbytné je moderní přístrojové vybavení, kvalitní nástroje i materiály a pečlivost.

Následná péče po ošetření kořenových kanálků

Po endodontickém ošetření a vyléčení zánětu je třeba vyřešit viditelnou část zubu. Po ošetření je většinou zub dutý, pro zaplnění korunky se používají fotokompozitní výplně, které zub zpevní a korunku uzavřou. Pokud ze zubu zbývá jen kořen, je vhodným řešením kořenová nástavba a korunka, která zub nahradí.

Co byste měli vědět

Naše klinika disponuje nejmodernějším technickým vybavením, které výrazně ovlivňuje vysokou úspěšnost těchto zákroků. Lékař při ošetření využívá speciální operační mikroskop, díky kterému zachytí každý detail, jenž je pouhým okem nepostřehnutelný. Samozřejmostí jsou rotační nástroje, díky kterým se ošetření zkrátí na minimum a speciální nikltitanové nástroje umožňující ošetřit i kanálky velmi úzké a zahnuté.

Napište nám


Aktualita

V listopadu padají ceny za bělení zubů
Využijte v 11. měsíci akční slevu 11% na bělení zubů a získejte krásný zářivý bílý úsměv! pokračujte zde

více novinek

Partneři

Prague Medical Institute Moneta Bene+ Benefity NN Pražská Plynárenská Auto Vision Maxima Pojišťovna University of New York in Prague Raiffeisenbank