Těšíme se na Vaši návštěvu!                     Objednávky tel: 608 830 877 nebo  777 010 411  po-pá 8.00 - 18.00,   dle dohody s pacientem i v sobotu
Zákrok

K extrakci – vytažení – zubu se přistupuje v případě, kdy veškeré možnosti terapie selhaly a další zachování zubu není možné.

Důvodem může být poškození zubu zubním kazem, ulomení korunkové části, zlomení kořene, úraz čelisti, pokročilé parodontózní změny, atd. Odstranění zubu je někdy také nutné z ortodontických důvodů a velmi běžné jsou extrakce zubů moudrosti, které by jinak působily celou řadu problémů. K extrakci se přistupuje po důkladném zvážení všech terapeutických možností, stavu zubu a zdravotního stavu pacienta. Výkon se provádí v lokální anestezii a je proto nebolestivý. Pacient je vždy poučen o průběhu extrakce, možných komplikacích i následné péči.

Co extrakce řeší

K vytažení resp. odstranění zubu nebo jeho části z lůžka v čelistní kosti se přistupuje v případě, kdy stav zubu již nelze nijak zlepšit, veškeré možné terapie pro záchranu zubu nepomohly nebo zachování zubu zdravotní stav pacienta a různé komplikace neumožňují.

K extrakci se přistupuje v případě rozsáhlého poškození a ztráty závěsného aparátu zubu, zlomení korunkové nebo kořenové části, z důvodu hlubokého zubního kazu, při selhání endodontického ošetření, při fraktuře čelistí, z důvodů ortodontické léčby atp. Vytažení se zpravidla provádí ambulantně.

Co extrakci předchází?

Důkladné stomatologické vyšetření a konzultace se zaměřením na zdravotní stav pacienta (vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce, poruchy krevní srážlivosti apod.). Je-li zub opatřen korunkou, před extrakci je většinou nutné korunku odstranit. Zákroku v mnoha případech předchází také RTG snímkování, které zobrazí délku a postavení jednotlivých zubů a jejich kořenů.

Extrakce zubů

Prvním krokem při trhání zubu je aplikace lokální anestezie. Při výkonu pak pacient necítí ostrou bolest, ale pouze dotyk, někdy i lehce nepříjemný tlak. Při extrakci se lékař snaží zub v zubním lůžku „rozpohybovat“, aby se závěsný aparát zubu přerušil a uvolnil a zub bylo možné z lůžka vytáhnout. V případě komplikací je nutné při extrakci použít i další nástroje (vrtačku, frézky), které usnadní uvolnění zubu z lůžka nebo jeho rozdělení na části. Na závěr lékař ránu ošetří.

V některých případech je nutné přistoupit k chirurgické extrakci – zejména z důvodu špatné polohy zubu, pokud je zub v čelisti blokován nebo se nemůže normálně prořezat. Chirurgicky se také odstraňují zbytky kořene, rozlomené části trhaného zubu apod.

Chirurgická extrakce se provádí většinou v místním znecitlivění a rána se po zákroku uzavírá sešitím měkkých tkání.

Následná péče

Nekomplikovaná extrakce pacienta nezatěžuje. Po vytržení zubu ještě určitou dobu účinkuje místní anestezie, po jejím odeznění se může objevit větší bolestivost, kterou lze zmírnit léky proti bolesti. Vhodné jsou také chladivé obklady. Bolesti mohou přetrvávat několik dnů, pokud se objeví otok, bolestivost se zvyšuje, přidá se zvýšená teplota, je nutné problémy konzultovat s lékařem.

Po extrakci je nutné dodržet všechna doporučení lékaře – 3 hodiny nejíst, pro první dny hojení se doporučuje nekouřit, protože to zhoršuje hojení a způsobuje další komplikace. Při čištění zubů je nutné dbát v okolí rány zvýšené opatrnosti a při jídle je nutné postiženou oblast nezatěžovat. V případě jakýchkoli komplikací je vhodné kontaktovat lékaře.

Napište nám


Aktualita

V listopadu padají ceny za bělení zubů
Využijte v 11. měsíci akční slevu 11% na bělení zubů a získejte krásný zářivý bílý úsměv! pokračujte zde

více novinek

Partneři

Prague Medical Institute Moneta Bene+ Benefity NN Pražská Plynárenská Auto Vision Maxima Pojišťovna University of New York in Prague Raiffeisenbank