Těšíme se na Vaši návštěvu!                     Objednávky tel: 608 830 877 nebo  777 010 411  po-pá 8.00 - 18.00,   dle dohody s pacientem i v sobotu
Zákrok

Zubní korunky jsou speciální pevné zubní náhrady, kterými se ošetřují zuby, jejichž vlastní korunková část byla příliš oslabena např. zubním kazem či úrazem a již není možno zhotovit klasickou výplň.

Podmínkou ošetření je zachování pevného kořene zubu, na který se, zjednodušeně řečeno, korunka přichytí. Pro aplikaci je nezbytná úprava stávajícího zubu obroušením. Ošetření se provádí v lokální anestezii a je tedy nebolestivé. Korunky se následně zhotovují v zubní laboratoři na základě otisků, a to z různých materiálů či jejich kombinací – celokeramické, metalokeramické, celoplášťové kovové nebo pryskyřičné (plastové). Za ideální je dnes považována korunka celokeramická, jejíž zhotovení i nasazení lze díky technologii CEREC, kterou naše klinika disponuje, zvládnout během jedné jediné návštěvy lékaře.

Co korunky řeší

Korunka je nejlepším řešením jako estetická i funkční náhrada poškozeného zubu. Korunku si lze představit jako dutou čepičku, která se upevňuje/nasazuje na obroušený zub nebo pilíř implantátu. Korunky se zhotovují z různých materiálů a jejich kombinací – celokeramické, metalokeramické, celoplášťové kovové a celoplášťové plastové/kompozitní.

Typy korunek

Celokeramická korunka je pro své vlastnosti nazývána „korunkou korunek“. Jedná se o velmi estetickou náhradu zubu kompletně zhotovenou z keramiky, která působí velmi přirozeně a je k nerozeznání od přirozených zubů. Je ideální zejména pro přední partie chrupu, ale nejnovější technologie a materiály umožňují použít celokeramické korunky také v zadních partiích. Celokeramické korunky stejně jako pravé zuby přirozeně propouštějí světlo a mají podobné fyzikální vlastnosti (teplem se roztahují, chladem smršťují). Keramika je navíc hypoalergenní a neuvolňují se z ní žádné látky.

Keramické korunky se dnes vyrábějí různými technologiemi – buď v zubní laboratoři lisováním či vrstvením nebo přímo v ordinaci bez nutnosti snímání otisku u pacienta, a to pomocí technologií CEREC.

Metalokeramická korunka je standardní typ korunky, která se skládá z kovového pláště (části/základu), na nějž se nanese vrstva keramiky v odstínu odpovídajícímu přirozené barvě zubu. Kombinace materiálů zajišťuje dostatečnou odolnost a pevnost korunky, ale zhoršuje její estetické vlastnosti – protože je podložena kovem, není průsvitná, má menší lesk a dolní okraj korunky je tmavý. Při použití metalokeramické korunky navíc hrozí riziko alergické reakce pacienta na kov. Některé technologie dovolují pro dokonalý přechod mezi metalokeramickou korunkou a dásní zhotovit okraj korunky (krček) z keramiky, estetické výsledky jsou pak mnohem lepší.

Metalokeramické korunky se vyrábějí jak z ušlechtilé kovové slitiny (zlato, platina, paladium, iridium, rhodium, osmium a ruthenium) tak náhradní kovové slitiny obsahující nikl, chrom, molybden, kobalt a berylium.

Celoplášťová kovová korunka je nejjednodušším typem korunky. Nejčastěji se zhotovuje ze slitiny s obsahem drahého kovu (často se jí říká zlatá) nebo se používají náhradní slitiny (většinou chromkobaltové). Vzhledem k tomu, že jsou tyto korunky z estetického hlediska neuspokojivé, používají se spíše na méně viditelná místa chrupu. Kov navíc může způsobovat větší citlivost zubů na tepelné podněty, případně také tzv. galvanické proudy – pachutě, pocit brnění apod. (zejména pokud jsou na sousedních zubech amalgámové výplně nebo náhrady z jiných kovů).

Celoplášťová pryskyřičná korunka je estetičtějším řešením náhrady zubu než kovová korunka, je ale mechanicky málo odolná a i její životnost je kratší. Tyto korunky se vyrábějí z klasických kompozitních plastů nebo plastů polymerovaných světlem. Používá se v předním úseku chrupu, dnes převážně jen jako provizorní korunka.

Pro koho jsou korunky vhodné

Korunky se používají u zubů v přední i zadní části zubního oblouku, kde pacient požaduje nahradit poškozené a chybějící tkáně. Vzhledem k tomu, že korunky nahrazují jen tu část zubu, která vyčnívá do zubní dutiny, je pro použití korunky nezbytný zachovalý kořen zubu nebo korunka může být nasazena na zubní implantát. Korunka bývá také součástí můstků (slouží jako kotvení), které nahrazují více chybějících zubů.

Co předchází aplikaci korunek

Před aplikací korunek je nezbytné důkladné stomatologické vyšetření a zhodnocení stavu zubů pacienta. Během individuální konzultace pak lékař pacienta s výsledky i možnostmi řešení seznámí a společně zvolí nejvhodnější řešení. Při poškození kořenových částí zubu může aplikaci korunky předcházet zavedení implantátu, případně lékař navrhne jiný postup úpravy zubu.

Zavedení/aplikace zubních korunek

Prvním krokem nezbytným pro aplikaci korunek je zbroušení zubů do požadovaného tvaru. Ošetření probíhá v lokální anestezii, takže je nebolestivé. Po ošetření lékař sejme potřebné otisky, na základě kterých laboratoř korunku vyrobí. Pro následující přechodné období bývá pacient vybaven provizorní korunkou, která poslouží jako funkční i estetická náhrada zubu. Při další návštěvě lékař novou korunku vyzkouší, v případě, že dobře sedí, může ji okamžitě upevnit speciální pryskyřicí nebo cementem.

Nové technologie však umožňují zvládnout vše mnohem rychleji. Pokud zvolíte celokeramickou korunku je možné díky použití moderního robotického přístroje CEREC celý postup výroby keramické korunky zvládnout během jedné návštěvy ordinace.

Následná péče

Základem další péče je vždy dokonalá ústní hygiena. Po aplikaci lékař pacienta poučí také o další péči nezbytné pro správnou funkci a dlouhou životnost korunky.

Napište nám


Aktualita

V listopadu padají ceny za bělení zubů
Využijte v 11. měsíci akční slevu 11% na bělení zubů a získejte krásný zářivý bílý úsměv! pokračujte zde

více novinek

Partneři

Prague Medical Institute Moneta Bene+ Benefity NN Pražská Plynárenská Auto Vision Maxima Pojišťovna University of New York in Prague Raiffeisenbank