Těšíme se na Vaši návštěvu!                     Objednávky tel: 608 830 877 nebo  777 010 411  po-pá 8.00 - 18.00,   dle dohody s pacientem i v sobotu
Zákrok

Zubní můstek slouží jako náhrada zcela chybějícího zubu nebo více zubů. Zuby ohraničující mezeru vzniklou po ztrátě zubu se obrousí a slouží tak jako pilíře pro můstek, který mezeru přemosťuje.

Na stejném principu funguje i můstek kotvený na implantátech, kde jako pilíře slouží implantáty. Můstek se zhotoví v laboratoři dle otisků a požadavků lékaře a v ordinaci jej následně lékař vyzkouší a na obroušené zuby či implantáty upevní. V současné době se používají celokeramické a metalokeramické můstky. U metalokeramických tvoří základ kovová konstrukce, na kterou se napaluje vrstva keramiky. Výrobu a nasazení můstku lze většinou zvládnout během dvou návštěv ordinace. Celokeramické můstky splňují maximální estetické a funkční nároky, zhotovení i nasazení můstku menšího rozsahu lze díky nejmodernějším technologiím (CEREC) zajistit během jedné návštěvy lékaře.

Co můstky řeší

Zubní můstek je protetická náhrada jednoho i několika chybějících zubů, která je pevně upevněna pomocí korunek na zuby sousedící s mezerou. Můstky lze upevnit také na implantáty. V současné době se zhotovují můstky celokeramické a metalokeramické.

Celokeramické můstky jsou ideálním řešením při ztrátě jednoho i několika zubů. Jejich výhodou je, že jsou velmi estetické a od přirozených zubů k nerozeznání. Jsou ideální zejména pro přední partie chrupu, ale nejnovější technologie a materiály umožňují použít celokeramické můstky také v zadních partiích. Keramika je dostatečně pevná a má velmi podobné fyzikální vlastnosti jako pravé zuby – teplem se roztahuje, chladem smršťuje a přirozeně propouští světlo. Navíc je hypoalergenní. Keramické můstky se dnes vyrábějí různými technologiemi – buď v zubní laboratoři nebo přímo v ordinaci bez nutnosti snímání otisku u pacienta, a to pomocí technologií CEREC.

Metalokeramický můstek je standardní typ můstku, který se skládá z kovové části/základu na nějž se nanese vrstva keramiky v odstínu odpovídající přirozené barvě zubu. Kombinace materiálů zajišťuje dostatečnou odolnost a pevnost korunky, ale zhoršuje její estetické vlastnosti – protože je podložena kovem, není průsvitná, ztrácí lesk a dolní okraj korunky je tmavý. Při použití metalokeramického můstku hrozí riziko alergické reakce pacienta na kov.

Pro koho jsou zubní můstky vhodné

Můstky jsou vhodné pro pacienty, kteří jsou nespokojeni se vzhledem svých zubů, jejich zuby jsou poškozené či v některých úsecích chybí.

Co předchází zavedení můstku

Základním krokem je důkladné stomatologické vyšetření, při kterém lékař posoudí stav zubů pacienta. Následuje konzultace týkající se představ pacienta a návrh možných řešení. Při poškození kořenových částí zubu může aplikaci předcházet zavedení implantátu či jiný postup úpravy zubů.

Klasický zubní můstek se zhotovuje na dobře kotvené zuby (zuby se zdravým kořenem), které musí lékař nejprve obrousit do mírně kónického tvaru. Broušení zubů se provádí v lokální anestezii, je tedy nebolestivé. Po obroušení lékař sejme otisky zubů, dle kterých v zubní laboratoři zhotoví požadovaný typ můstku. Na období do další návštěvy získá pacient provizorní náhradu.

Zavedení/aplikace můstku

Při další návštěvě ordinace lékař nový můstek nejprve vyzkouší. Pokud náhrada dobře sedí, lékař ji upevní speciální pryskyřicí nebo cementem.

Nové technologie však umožňují zvládnout zhotovení můstku mnohem rychleji. Pokud zvolíte celokeramický můstek je možné díky použití moderního přístroje CEREC celý postup výroby až po nasazení můstku zvládnout během jedné návštěvy ordinace.

Následná péče

Po nasazení můstku lékař pacienta seznámí s veškerými informacemi týkajícími se správné péče, velmi důležitá je dokonalá zubní hygiena.

Co byste měli vědět

Přestože můstky dokonale esteticky i funkčně nahrazují přirozené zuby, jejich trvanlivost závisí na péči pacienta a na opatrnosti při namáhání zubů (ukusování a žvýkání velmi tvrdých potravin apod.)

Napište nám


Aktualita

V listopadu padají ceny za bělení zubů
Využijte v 11. měsíci akční slevu 11% na bělení zubů a získejte krásný zářivý bílý úsměv! pokračujte zde

více novinek

Partneři

Prague Medical Institute Moneta Bene+ Benefity NN Pražská Plynárenská Auto Vision Maxima Pojišťovna University of New York in Prague Raiffeisenbank